Igor Matovič chce siahnuť na zisk poisťovniam ústavným súdom

22.11.2012

BRATISLAVA 22. novembra (WEBNOVINY) – Igor Matovič (OĽaNO) chce zakázať zisk zdravotným poisťovniam ústavným zákonom. Novela ústavy, ktorú vo štvrtok predstavil novinárom, definuje verejné zdravotné poistenie výlučne ako verejnú službu.

Ďalším návrhom novely zákona o zdravotných poisťovniach navrhuje, aby poisťovne museli viesť v účtovníctve oddelenú evidenciu pre verejné zdravotné poistenie a pre prevádzkovú činnosť, aby bolo možné zistiť hospodársky výsledok za každú činnosť samostatne.

Ak by si súkromné spoločnosti chceli ponechať zisk, Matovičov zákon by im to umožňoval, ale iba na úkor vlastnej réžie. Teraz na prevádzkovú činnosť môžu zdravotné poisťovne použiť maximálne tri percentá príjmov, potenciálny zisk by si teda mohli vyplatiť len vtedy, ak by ušetrili na prevádzke a išlo by o čiastku zo spomínaných troch percent.

„Ide o ústavne čisté riešenie,“ komentoval návrhy predseda obyčajných ľudí Matovič. Štát by tak podľa neho ušetril pol miliardy eur, ktoré vláda chystá na odkúpenie dvoch súkromných zdravotných poisťovní. Občanom by zároveň zostala možnosť výberu poisťovne.

Ak by Smer-SD aj naďalej presadzoval odkúpenie súkromných poisťovní, boli by po zákaze zisku podľa Matoviča omnoho lacnejšie. Vládna strana by tak rovnako mohla splniť predvolebné sľuby – zákaz zisku zdravotných poisťovní, a neprivatizovať štátny majetok, keďže na kúpu poisťovní plánuje kabinet podľa Matoviča zobrať peniaze práve z predaja Slovak Telekomu.

Matovič zatiaľ návrhy zákonov nepredloží do parlamentu, ale pošle ich predstaviteľom Smeru-SD a vlády a bude pre nich hľadať podporu. Predseda OĽaNO nemá problém, aby novely neskôr predložili spoločne so Smerom-SD, respektíve, ak si ich vládna strana osvojí, aby ich predložila do parlamentu sama.