Informačný systém od Novitechu je podľa daniarov funkčný

19.4.2012

BRATISLAVA 19. apríla (WEBNOVINY) – Informačný systém od spoločnosti Novitech, ktorý finančná správa nasadzovala v predchádzajúcich dňoch do prevádzky, je podľa Finančného riaditeľstva SR funkčný a pracovníci daňovej správy s ním môžu pracovať v štandardnom režime.

„K dnešnému dňu môžeme vo všeobecnosti skonštatovať, že systém je z užívateľského pohľadu funkčný a práce v ňom sa vykonávajú štandardným spôsobom a v súlade s pracovnými postupmi,“ zhodnotilo vo štvrtok pre agentúru SITA finančné riaditeľstvo nasadenie nového informačného systému.

Systém RDS podľa finančného riaditeľstva umožňuje spracovanie dokumentov, daňová správa dohráva všetky dokumenty či informácie a podklady k registrácii a vykonáva taktiež nové registrácie daňových subjektov z daňových priznaní.

Rovnako pracovníci daňových úradov vydávajú osvedčenia o registrácii či vydávajú daňové kódy na registračné pokladnice a všetky ďalšie požadované potvrdenia.

Informačný systém od spoločnosti Novitech ponúka podľa daniarov štandardný postup spracovania údajov z daňových priznaní.

Dorábajú zmeškané

Daňová správa podľa zverejnených informácií musí v súčasnosti urýchlene pracovať s daňovými priznaniami, tak aby rešpektovala zákonné lehoty na vrátenie preplatkov, daňových bonusov a zamestnaneckej prémie.

Rovnako pracovníci evidujú aj vyhlásenia k poukazovaným 2 % zo zaplatenej dane, či vystavujú platobné poukazy, ktoré následne realizujú v informačnom systéme.

„V ojedinelých prípadoch sa vyskytli problémy s prístupovými právami na jednotlivé agendy (problém sa operatívne rieši cez administrátorov). Priebežne sa odstraňujú drobné zistené nedostatky a odozva na riešenie problémov je dobrá. Ide skôr o pripomienky k zvyšovaniu komfortu pre užívateľov alebo precizovanie aplikácií,“ dodáva Finančné riaditeľstvo SR.

Systém nasadzujú od apríla

Na nasadení informačného systému RDS od pôvodného dodávateľa, spoločnosti Novitech, pracuje finančná správa od začiatku apríla. O návrate k pôvodnému dodávateľovi rozhodlo vedenie finančného riaditeľstva aj na základe odporúčania riadiaceho výboru pre projekt Unitas.

Ten 2. apríla odporučil nasadiť informačný systém Novitechu a zároveň pokračovať aj vo vývoji nového systému KONS. Poverená prezidentka Finančného riaditeľstva SR Mária Machová toto odporúčanie akceptovala.