Informatici zarábajú najviac, čašníci si naopak pohoršili

BRATISLAVA 11. septembra (WEBNOVINY) – Najvyššiu nominálnu mesačnú mzdu zarábali zamestnanci na Slovensku v priemere za prvých sedem mesiacov tohto roka v informačných a komunikačných činnostiach, a to 1 705 eur.

Priemerná mzda v priemysle dosiahla podľa údajov Štatistického úradu SR 838 eur a vo vybraných trhových službách 797 eur.

Vo veľkoobchode zarábali zamestnanci v priemere 753 eur, v predaji a oprave motorových vozidiel 743 eur a v doprave a skladovaní 724 eur.

V stavebníctve dosiahla priemerná mzda 591 eur, v ubytovaní 563 eur, a v maloobchode 555 eur. Najnižšiu priemernú mzdu evidujú štatistici v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev, konkrétne 360 eur.

Platy sa zvyšujú v doprave aj v službách

V medziročnom porovnaní sa priemerná mzda zvýšila za január až júl v priemysle o 4,2 %, v predaji a oprave motorových vozidiel o 3,8 % a v doprave a skladovaní o 3,4 %. Vo veľkoobchode vzrástla o 2,9 %, v ubytovaní o 2,6 %, v informačných a komunikačných činnostiach o 2,1 % a v maloobchode o 2 %.

Vzrástla aj v stavebníctve, a to o 1,5 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,1 %. Naopak, vo vybraných trhových službách klesla o 0,7 %. Priemerná reálna mesačná mzda za sedem mesiacov medziročne vzrástla len v priemysle o 0,5 % a v predaji a oprave motorových vozidiel o 0,1 %.

Klesla vo vybraných trhových službách o 4,2 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 2,5 %, v stavebníctve o 2,1 %, v maloobchode o 1,6 %, informačných a komunikačných činnostiach o 1,5 %, ubytovaní o 1,1 %, veľkoobchode o 0,8 % a v doprave a skladovaní o 0,3 %.

Priemerná mzda klesla v informačných činnostiach

Priemerná nominálna mesačná mzda sa v júli v medziročnom porovnaní zvýšila v predaji a oprave motorových vozidiel o 4,9 %, v priemysle o 4,3 %, v ubytovaní o 3,6 % a vo veľkoobchode o 3,5 %.

V stavebníctve vzrástla o 2,8 %, v doprave a skladovaní o 2,1 %, v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,7 %, vo vybraných trhových službách o 1,5 % a v maloobchode o 0,7 %.

Klesla len v informačných a komunikačných činnostiach, a to o 10,9 %. Priemerná reálna mesačná mzda v júli medziročne vzrástla len v predaji a oprave motorových vozidiel, a to o 1,2 % a v priemysle o 0,6 %.

O 14,1 % sa znížila v informačných a komunikačných činnostiach, v maloobchode o 2,9 %, vo vybraných trhových službách o 2,1 % a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 1,9 %.

V oprave a skladovaní klesla o 1,5 %, v stavebníctve o 0,9 %, vo veľkoobchode o 0,2 % a v ubytovaní o 0,1 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...