Inšpektorát práce odštartoval kontrolu zmlúv so sestrami

4.4.2012

BRATISLAVA 4. apríla (WEBNOVINY) – Národný inšpektorát práce (NIP) odštartoval v Banskobystrickom kraji sériu kontrol zameriavajúcich sa na nové zmluvy, ktoré so sestrami uzatvárajú poskytovatelia zdravotnej starostlivosti.

Vedenia nemocníc podľa prezidentky Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Márie Lévyovej nútia sestry podpisovať dodatky k zmluvám, ktorými ich preraďujú na iné pozície alebo skracujú úväzky.

„Kontroly sme začali v uplynulých dňoch a budeme v nich pokračovať, o výsledkoch preto zatiaľ nemôžem hovoriť,“ povedal pre agentúru SITA hovorca NIP Igor Holéczy. Analýza pracovných zmlúv si podľa jeho slov vyžiada istý čas. Potvrdil však, že sestry sa koncom marca a začiatkom apríla začali častejšie zaujímať o bezplatné poradenstvo v pracovnoprávnych vzťahoch, ktoré úrad poskytuje.

Subjektom, ktoré sa dopúšťajú porušenia zákona, môže NIP udeliť finančnú pokutu až do výšky 100 tis. eur, Holéczy predpokladá, že sporné prípady asi budú riešiť nariadením odstránenia nedostatkov. K zákonnosti dodatkov sa vyjadriť nevedel, pripomenul ale, že ak sestry na ich základe majú zastávať iné funkcie, tak by vtedy nemali vykonávať prácu sestry. Zároveň pripomenul, že podpisovanie nových zmlúv pod nátlakom nie je v súlade so zákonom.