Inšpektori EÚ, ECB a MMF prerušili návštevu Grécka

ATÉNY 14. marca (WEBNOVINY) – Tím inšpektorov medzinárodných veriteľov Grécka, ktorí do Atén prišli skontrolovať pokrok krajiny v plnení podmienok finančnej pomoci, v stredu svoju návštevu prerušil, bude v nej však onedlho pokračovať.

Informoval o tom grécky minister financií.

Predstavitelia tzv. „trojky“, ktorú predstavujú EÚ, Európska centrálna banka a Medzinárodný menový fond, na kontrolnú návštevu Grécka prišli 3. marca. Z Atén odišli v stredu po dva a pol hodinovom stretnutí s premiérom Antonisom Samarasom, podľa ministra financií Yannisa Stournarasa to však neznamená, že by bolo ohrozené vyplatenie ďalšej tranže finančnej pomoci vo výške 2,8 mld. eur, ktorú by mali veritelia Grécku vyplatiť koncom marca.

„Dosiahli sme výrazný pokrok vo všetkých otázkach. Inšpektori sa vrátia koncom mesiaca alebo začiatkom apríla, aby sme sa mohli dostatočne pripraviť. Podľa môjho názoru je ale ďalšia tranža zabezpečená,“ povedal Stournaras bez ďalšieho vysvetlenia.

Atény už od roku 2010 dostali finančnú pomoc vo výške približne 200 mld. eur, trojka im odpustila časť dlhu a krajina odpísala až 75 % svojho dlhu voči súkromným veriteľom. Napriek tomu je však Grécko ešte ďaleko od návratu k bežnému trhovému financovaniu.

Podmienkou získania ďalšej splátky finančnej pomoci z celkového balíka 240 mld. eur, je dosiahnutie vyrovnaného primárneho rozpočtu na rok 2013. Vláda tiež musí presadiť bolestivé zvýšenie daní a urobiť viaceré už schválené nepopulárne opatrenia, medzi ktoré patrí aj prepustenie 27 tis. štátnych zamestnancov.

Atény však čeliac šiestemu roku v recesii žiadajú o zmiernenie požadovaných úsporných opatrení, napríklad zavedenie možnosti splátkového kalendára pre domácnosti, ktoré nedokážu zaplatiť dane včas.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...