Intervencia voči českej korune ovplyvní ceny rýchlejšie

PRAHA 20. mája (WEBNOVINY) – Hocijaká intervencia zameraná na oslabenie českej koruny bude mať pri súčasných úrokových sadzbách blízko nuly rýchlejší a výraznejší účinok na infláciu než predchádzajúce oslabovanie tamojšej meny.

V pondelok to povedal člen českej centrálnej banky Lubomír Lízal v rozhovore pre denník Hospodářské noviny. Podľa neho menové intervencie zvyčajne vplývajú na domáce ceny s polročným omeškaným, čo je rýchlejšie než dopady zmien úrokových sadzieb, ktoré ovplyvnia ceny za 12 až 18 mesiacov.

„Pre mňa je to určitý signál, že nemusíme konať tak rýchlo, ako pri iných štandardných prípadoch zmien v menovej politike,“ povedal Lízal.

Ďalej uviedol, že centrálna banka sa nezaoberá možnosťou použitia negatívnych úrokových sadzieb. „Z technického uhla pohľadu nejde o žiadny rozdiel, či máte sadzby na nule alebo niekoľko bodov pod ňou,“ dodal.

Česká centrálna banka v novembri zredukovala svoju kľúčovú dvojtýždňovú repo sadzbu na úroveň 0,05 % a vyhlásila, že v prípade nutnosti ďalšieho uvoľnenia menovej politiky by využila intervencie na oslabenie koruny. Inflácia v Českej republike klesá, keďže krajina je od polovice roka 2011 v recesii.

Slabšia mena zdražuje dovoz, čo zvyšuje infláciu. Niektorí predstavitelia centrálnej banky však varujú, že slabšia koruna by ešte viac poškodila dopyt zo strany domácností, ktorý utlmili úsporné opatrenia.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...