Investori na Slovensku umiestnili menej eur ako predvlani

BRATISLAVA 29. januára (WEBNOVINY) – V minulom roku sa podarilo Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) s investormi uzavrieť 18 investičných projektov v celkom objeme 442 miliónov eur.

V ôsmich prípadoch pritom ide o nové prevádzky a v desiatich o expanziu už existujúcich závodov. V medziročnom porovnaní ide o pokles objemu investičných projektov, keďže v roku 2012 sa agentúre podarilo asistovať pri uzatváraní 32 investičných projektov v celkovom objeme 1,2 miliardy eur.

Najviac investícií na stred a východ krajiny

Vďaka uzavretým projektom v minulom roku by malo vzniknúť na Slovensku necelých 3 700 nových pracovných miest. Agentúra v súčasnosti pracuje na 50 investičných projektoch v hodnote 1,4 miliardy eur, vďaka ktorým by malo vzniknúť 11-tisíc nových pracovných miest.

Ako agentúru SITA informovala samotná agentúra, najviac investičných projektov by malo byť umiestnených v Košickom kraji (5 projektov). Nasleduje Trenčiansky kraj (4), Nitriansky (3), Banskobystrický (2), Žilinský (2), Bratislavský (1) a Prešovský (1).

Už tradične najviac projektov pochádza z automobilového priemyslu (6 projektov). Investori chcú u nás investovať aj do centier strategických služieb, do výroby výrobkov z gumy, do výroby počítačových, elektronických a optických výrobkov, do výroby a spracovania kovov, do výroby strojov a do výroby nekovových minerálnych výrobkov.

Investujú aj slovenské spoločnosti

Podstatnou časťou ukončených projektov v roku 2013 boli investície do centier strategických služieb na východe Slovenska. Ide o spoločnosti AT&T, T-Systems Slovakia a IBM Slovensko, ktoré majú spolu potenciál vytvoriť tisíc nových pracovných miest.

K najväčším priemyselným investíciám z hľadiska počtu vytvorených miest patrí expanzia výrobcu pneumatík Continental Matador Rubber so 600 novými pracovnými miestami, či nový zlievarenský závod spoločnosti Tatravagónka v okrese Gelnica s plánovanými 350 miestami.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...