Investorom v eurozóne sa zhoršila nálada

9.12.2013

BERLÍN 9. decembra (WEBNOVINY) – Nálada investorov v eurozóne sa v decembri nečakane zhoršila v porovnaní s novembrovým 2,5-ročným maximom.

Index dôvery investorov, ktorý zostavuje agentúra Sentix, klesol v dôsledku trochu negatívnejšieho vnímania terajších ekonomických podmienok, ale podindex očakávaní sa vyšplhal najvyššie od apríla 2006.

Index oslabil na úroveň 8 bodov z novembrových 9,3 bodu. Analytici, ktorých vo svojom prieskume oslovila agentúra Reuters, prognózovali, že posilní na 10,4 bodu.

Agentúra Sentix uviedla, že investori, ktorých oslovila v prieskume 5. až 7. decembra, sa do budúcnosti pozerali najoptimistickejšie od apríla 2006 a podindex očakávaní stúpol na 23,3 bodu z minulomesačných 22,8 bodu.

Podindex odzrkadľujúci hodnotenie terajšej situácie však klesol na -6,3 bodu z novembrových -3,3 bodu. Stále však bol výrazne lepší v porovnaní s úrovňou -30,5 bodu, na ktorej sa nachádzal iba pred piatimi mesiacmi.

„Investori vstúpili do roku 2013 s vysokými očakávaniami a v jeho závere majú dokonca vyššie očakávania,“ konštatovala agentúra Sentix.

Sedemnásťčlenná eurozóna sa v druhom štvrťroku dostala zo svojej najdlhšej recesie, keďže jej ekonomika posilnila o 0,3 %. Predpokladá sa, že v budúcom roku bude jej hospodárstvo každý kvartál rásť približne o 0,2 až 0,3 %.