Irán chce odrezať Nemecko a Taliansko od ropy

10.4.2012

DUBAJ 10. apríla (WEBNOVINY) – Irán znížil export ropy do Španielska a pohrozil, že zastaví jej vývoz do Nemecka a Talianska.

V utorok o tom informovala iránska štátna televízna stanica Press TV. Teherán pristúpil k tomuto kroku niekoľko dní pred začatím kľúčových rokovaní o jeho spornom jadrovom programe.

„Teherán znížil dodávky ropy do Španielska po tom, ako v rámci protiopatrení voči embargu zo strany EÚ zastavil jej export do Grécka,“ citovala televízna stanica Press TV bližšie nešpecifikované zdroje.

Ešte predtým iránsky minister zahraničných vecí Rostam Qasemi potvrdil víkendové správy, že jeho krajina zastavila dodávky ropy do Grécka.

Zdroje oboznámené s problematikou tvrdia, že Španielsko a Grécko v posledných dvoch mesiacoch výrazne znížili dovoz ropy z Iránu v dôsledku očakávaného embarga, ale tiež preto, že tieto krajiny majú problémy s platbami za dodávky.

Teherán znižuje alebo zastavuje vývoz ropy do EÚ ako odplatu za embargo na dovoz iránskej ropy, ktoré schválila európska dvadsaťsedmička v januári v rámci nových sankcií proti islamskej republike. Platiť však má začať až v júni.

Irán vyhlásil, že ropné embargo EÚ neohrozí jeho ekonomiku, pretože si už našiel nových odberateľov. Únia kupuje od Iránu viac než 20 percent jeho celkového ropného exportu.