Irán má vraj problém nájsť nových kupcov na ropu

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Irán má problém nájsť si nových odberateľov, potom čo Európska únia vyhlásila embargo na dovoz iránskej ropy. Informoval o tom v pondelok denník Financial Times (FT), pričom sa odvolával na zdroje oboznámené so situáciou.

Irán chce zvýšiť dodávky rafinériám v Číne a Indii o 500 tis. barelov denne, čo predstavuje takmer 23 % vlaňajšieho exportu. Na kontrakty s plánovanou dodávkou začiatkom apríla Teherán neponúka zľavy a pokiaľ nenájde kupcov do polovice marca, bude musieť ropu uskladniť v plávajúcich tankeroch, prípadne obmedziť ťažbu, informoval FT.

Irán, ktorý je druhým najväčším producentom čierneho zlata v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v nedeľu zastavil predaj ropy Francúzsku a Veľkej Británii. Krok Teheránu je odplatou za embargo na dovoz iránskej ropy, ktoré schválila európska dvadsaťsedmička v januári v rámci nových sankcií proti islamskej republike.

Platiť však má začať až o šesť mesiacov. Irán vyhlásil, že ropné embargo EÚ neohrozí jeho ekonomiku, pretože si už našiel nových odberateľov. Únia kupuje od Iránu viac než 20 percent jeho celkového ropného exportu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...