Irán má vraj problém nájsť nových kupcov na ropu

20.2.2012

BRATISLAVA 20. februára (WEBNOVINY) – Irán má problém nájsť si nových odberateľov, potom čo Európska únia vyhlásila embargo na dovoz iránskej ropy. Informoval o tom v pondelok denník Financial Times (FT), pričom sa odvolával na zdroje oboznámené so situáciou.

Irán chce zvýšiť dodávky rafinériám v Číne a Indii o 500 tis. barelov denne, čo predstavuje takmer 23 % vlaňajšieho exportu. Na kontrakty s plánovanou dodávkou začiatkom apríla Teherán neponúka zľavy a pokiaľ nenájde kupcov do polovice marca, bude musieť ropu uskladniť v plávajúcich tankeroch, prípadne obmedziť ťažbu, informoval FT.

Irán, ktorý je druhým najväčším producentom čierneho zlata v rámci Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), v nedeľu zastavil predaj ropy Francúzsku a Veľkej Británii. Krok Teheránu je odplatou za embargo na dovoz iránskej ropy, ktoré schválila európska dvadsaťsedmička v januári v rámci nových sankcií proti islamskej republike.

Platiť však má začať až o šesť mesiacov. Irán vyhlásil, že ropné embargo EÚ neohrozí jeho ekonomiku, pretože si už našiel nových odberateľov. Únia kupuje od Iránu viac než 20 percent jeho celkového ropného exportu.