Irán zastavil vývoz ropy do šiestich európskych štátov

TEHERÁN 15. februára (WEBNOVINY) – Irán zastavil export ropy do šiestich európskych krajín. Ide o odvetu za sankcie, ktoré na obchod s iránskou ropu prijala Európska únia.

Informovala o tom v stredu iránska štátna televízna stanica Press TV, ktorá vysiela v angličtine. „Irán zastavil vývoz svojej ropy do šiestich európskych krajín,“ uviedla stanica Press TV. Dodala, že Teherán stopol export čierneho zlata do Holandska, Grécka, Francúzska, Portugalska, Španielska a Talianska. Cena londýnskej ropy Brent krátko po tejto správe zdražela o 1 USD na 118,35 USD za barel.

Európska únia rozhodla, že dovoz iránskej ropy zastaví od 1. júla pre spor o jadrový program Teheránu, ktorého cieľom je podľa Západu výroba atómových bômb. Irán tieto podozrenia odmieta. Iránsky minister ropného priemyslu už 4. februára povedal, že jeho krajina určite zastaví export ropy do niektorých európskych krajín.

Najväčšia grécka rafinéria Hellenic Petroleum uviedla, že informáciu o zastavení dodávok ropy z Iránu nedostala, ale vyjadrila presvedčenie, že v prípade nutnosti nájde alternatívne zdroje. Predstaviteľ spoločnosti Motor Oil, ktorá je druhou najväčšou gréckou rafinériou, pre Reuters povedal, že jeho podniku tiež problémy s dodávkami nehrozia.

Kurz:
(1 EUR = 1,3169 USD)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...