Íri rozhodnú o fiškálnom pakte, ktorý podmieni pomoc únie

31.5.2012

DUBLIN 31. mája (WEBNOVINY) – Obyvatelia Írska vo štvrtkovom referende rozhodnú o ratifikácii takzvaného fiškálneho paktu Európskej únie, ktorý má zvýšiť rozpočtovú disciplínu jednotlivých členských krajín.

Podľa posledných prieskumov sú v prevahe zástancovia dokumentu, pomerne vysoký je však aj podiel nerozhodnutých voličov.

Ratifikáciu podporujú všetky tri najsilnejšie politické strany v krajine vrátane vládnej Fine Gael pod vedením premiéra Endu Kennyho.

Ten ešte v stredu naposledy vyzval občanov, aby v čo najvyššom počte hlasovali v prospech paktu a vyslali tak správny signál európskym partnerom.

Írsko je jedinou z 25 signatárskych krajín, kde o ratifikácii fiškálneho paktu rozhodujú priamo občania. Zahraničie bude hlasovanie sledovať s napätím vzhľadom na skúsenosti so schvaľovaním Zmluvy z Nice a Lisabonskej zmluvy, keď boli referendá úspešné vždy až na druhýkrát.

V prípade najnovšieho dokumentu však nie je potrebná ratifikácia všetkými zúčastnenými štátmi a platným sa stane už po formálnom schválení 12 zo 17 členov eurozóny. Výsledky v ostatných krajinách sú napriek tomu dôležité, keďže prípadným odmietnutím by sa pripravili o možnosti čerpania pomoci zo záchranných fondov EÚ.

Írsko je pritom jedným z členov, ktorých takáto pomoc zachránila pred bankrotom, a nie je vylúčené, že o ňu bude musieť požiadať opäť.