Írska ekonomika upadla do recesie, može za to kríza

DUBLIN 22. marca (WEBNOVINY) – Írska ekonomika sa v štvrtom kvartáli minulého roka dostala nečakane späť do recesie, keďže spomalenie globálnej ekonomiky nepriaznivo vplývalo na export.

Podľa sezónne upravených údajov, ktoré zverejnil írsky štatistický úrad, hrubý domáci produkt (HDP) Írska oslabil v štvrtom kvartáli v porovnaní s predchádzajúcim o 0,2 %, čo zatienilo aj prvý celoročný rast ekonomiky od roku 2007.

Za celý rok 2011 hospodárstvo krajiny vzrástlo o 0,7 % a skončil sa tak trojročný pokles, v rámci ktorého hospodárstvo krajiny oslabilo kumulatívne o 10,4 %.

Analytici oslovení v prieskume agentúry Reuters očakávali rast írskeho HDP v štvrtom kvartáli o 0,4 % a celoročný na úrovni 0,9 %.

Údaje o vývoji ekonomiky v treťom kvartáli zrevidovali smerom nahor na pokles o 1,1 % z pôvodne uvádzaných 1,9 %. Írsky hrubý národný produkt (HNP), ktorý považujú niektorí ekonómovia za presnejší ukazovateľ stavu ekonomiky, pretože nezohľadňuje zisky nadnárodných spoločností pôsobiacich v Írsku, medzi októbrom až decembrom oslabil o 2,2 %, zatiaľ čo analytici očakávali 1,5-percentný rast. HNP krajiny za celý minulý rok oslabil o 2,5 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...