Írsko chce návrat na trhy aj napriek neistote z Talianska

DUBLIN 27. februára (WEBNOVINY) – Írsko sa nenechá ovplyvniť neistotou v eurozóne, ktorá pramení z výsledkov parlamentných volieb v Taliansku, a bude pokračovať vo svojich snahách o úplný návrat na finančné trhy a ukončenie svojej závislosti na medzinárodnej finančnej pomoci.

Vyhlásil to v utorok predstaviteľ írskej vlády.

„Európa dokáže odolať akýmkoľvek otrasom. Nemôžeme ich ignorovať ale nesmieme ani podľahnúť panike. Írsko je pevne rozhodnuté, a trhy sú tiež pevne rozhodnuté, že Írsko sa z dlhodobého pohľadu vracia na finančné trhy,“ povedal agentúre Reuters štátny tajomník írskeho ministerstva financií Brian Hayes.

„Kroky Európskej centrálnej banky (ECB) a rôzne ďalšie opatrenia v Európe za posledných 12 mesiacov vytvorili veľkú mieru dôvery,“ dodal, odvolávajúc sa na aktivity európskych partnerov, najmä na program nákupu dlhopisov, ktorý má stále v zálohe ECB.

Nejasný volebný výsledok v Taliansku spôsobil pád európskych akcií a zvýšil výnosy zo štátnych dlhopisov zadlženejších krajín na periférií Európy, vrátane Írska.

Hoci však írske dlhopisy stúpli o 20 bázických bodov, dlhy Španielska a Portugalska situácia v Taliansku zasiahla tvrdšie. Dublin je novou kapitolou dlhovej krízy menej ohrozený aj z toho dôvodu, že krajine na návrat na trhy v roku 2014 chýba iba 6,5 mld. eur. Aktivity Írska týmto smerom by sa však mohli spomaliť.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...