Írsko chce v EÚ presadiť dohodu o emisiách, Poľsko je proti

BRUSEL 9. januára (WEBNOVINY) – Írsko, ktoré bude najbližšieho pol roka predsedať Európskej únii, chce pracovať s odporcami dohody na podporu európskeho trhu s emisiami a verí, že sa mu podarí sprostredkovať kompromis.

Informoval o tom v utorok írsky minister životného prostredia Phil Hogan. „Naším cieľom je presadiť to,“ odpovedal Hogan agentúre Reuters na otázku, či je dohoda možná pred koncom írskeho predsedníctva EÚ.

Trh s emisiami v decembri 2012 dosiahol rekordne nízku úroveň 5,61 eur a bez jeho podpory podľa Hogana európsky systém obchodovania s emisnými povolenkami (ETS) „prežije iba ako teoretické cvičenie“.

Systém EÚ ETS vznikol s cieľom podporovať znižovanie emisií skleníkových plynov tak, že znečisťovateľom účtuje za emisie poplatok.

Cena však klesla tak nízko, že už nedokáže vytvárať tlak na zmenu. Problémom sa stal nadbytok emisných povoleniek, pre ktorý v roku 2012 Európska komisia prišla s návrhom na stiahnutie 900 mil. z nich v nádeji, že by mohol byť schválený do konca roka.

Narazila však na odpor Poľska, ktoré je veľmi závislé na energii z uhlia. Uzavretiu dohody bráni aj nerozhodnosť Nemecka, ktoré je najvplyvnejším členom EÚ, pričom jeho ministerstvá hospodárstva a životného prostredia zatiaľ nedokázali nájsť k tejto téme spoločné stanovisko.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...