Írsko hlasuje o fiškálnej únii, zrejme ju schvália

28.5.2012

DUBLIN 28. mája (WEBNOVINY) – Írsko zrejme schváli zmluvu o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ. Vyplýva to z výsledkov prieskumu pred referendom, ktoré sa v krajine uskutoční vo štvrtok.

V poslednom prieskume pred ľudovým hlasovaním sa za fiškálnu zmluvu vyslovilo 49 percent voličov, 35 percent by hlasovalo proti.

Nerozhodnutých bolo 16 percent respondentov, informoval nedeľník Sunday Business Post. Tri najsilnejšie politické strany v Írsku schválenie zmluvy podporujú.

Írsko je jedinou krajinou, v ktorej sa bude o fiškálnej dohode konať referendum. Zmluvu podporilo 25 z 27 členov únie.

Hlasovanie na väčšine územia krajiny je naplánované na štvrtok, ľudia žijúci v odľahlejších častiach však tradične prichádzajú k urnám o niekoľko dní skôr pre prípad, že by prepravu hlasov do sčítavacích stredísk zdržalo zlé počasie.

Podľa údajov írskeho ministerstva životného prostredia, ktoré je zodpovedné za referendá, môže v prvý deň hlasovať 765 obyvateľov piatich ostrovov patriacich k okresu Donegal. V nasledujúcich dňoch otvoria referendové miestnosti aj v ďalších dvoch oblastiach.

Zahraničie bude hlasovanie sledovať s napätím vzhľadom na skúsenosti so schvaľovaním Zmluvy z Nice a Lisabonskej zmluvy, keď boli referendá úspešné vždy až na druhýkrát.

Novú rozpočtovú zmluvu, ktorá počíta so zavedením takzvanej dlhovej brzdy a s prísnejšími sankciami za porušovanie rozpočtových pravidiel, musia ratifikovať národné parlamenty.

Ak by Íri v referende odmietli plán prísnejšej rozpočtovej disciplíny, krajina podľa novej zmluvy nebude mať prístup k finančným prostriedkom z Európskeho mechanizmu pre stabilitu.

O pomoc z takzvaného trvalého eurovalu bude Írsko pravdepodobne žiadať po tom, ako v budúcom roku skončí platnosť terajšieho úverového programu v sume 85 miliárd eur od EÚ a Medzidnárodného menového fondu.