Írsko musí prijať fiškálnu zmluvu, lebo nedostane peniaze

30.4.2012

DUBLIN 30. Apríla (WEBNOVINY) – Írsko by odmietnutím európskej dohody o fiškálnej únii v májovom referende stratilo prístup nielen k stálemu záchrannému fondu eurozóny, ale aj finančným zdrojom Medzinárodného menového fondu (MMF), varoval v nedeľu írsky minister financií Michael Noonan.

Ak Íri v referende odmietnu plán prísnejšej rozpočtovej disciplíny, podľa novej zmluvy krajina nebude mať prístup k finančným prostriedkom z Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), o ktoré bude pravdepodobne žiadať po tom, ako v budúcom roku skončí platnosť súčasného úverového programu v sume 85 mld. eur od EÚ a MMF.

Odporcovia dohody o fiškálnej únii tvrdia, že Írsko môže hľadať financie aj z iných zdrojov, vrátane MMF. Hovorca fondu pre týždenník Sunday Timesnewspaper uviedol, že neexistuje nič, čo by hociktorej krajine bránilo požiadať o úver.

Noonan však varuje pred nesprávnou interpretáciou týchto slov, MMF dal podľa neho v rokovaniach s Írskom a aj s Gréckom a Portugalskom jasne najavo, že nebude poskytovať žiadnu jednostrannú pomoc krajinám eurozóny. „Sú ochotní prispieť iba, ak bude mať Európa hlavné slovo,“ povedal Noonan.

Minister tiež v závere minulého týždňa upozornil voličov, že odmietnutie dohody o fiškálnej únii by bolo „skokom do neznáma“, ktorý si krajina nemôže dovoliť. Na ratifikáciu dohody stačí súhlas 12 členov 17-člennej eurozóny.