Írsko povedalo fiškálnej zmluve áno

1.6.2012

LONDÝN 1. júna (WEBNOVINY) – Írski voliči schválili novú zmluvu o rozpočtovej zodpovednosti v EÚ. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters s tým, že víťazstvo stúpencov fiškálneho paktu v referende je matematicky isté.

Údaje pre 41 zo 43 volebných obvodov potvrdzujú, že tábor stúpencov rozpočtovej zmluvy vedie o 300-tisíc hlasov.

To je viac ako 200-tisíc oprávnených voličov, ktorí mohli hlasovať v dvoch zostávajúcich obvodoch, tvrdí agentúra. Zmluvu tak podľa aktuálneho stavu sčítania podporilo 60,2 % írskych voličov.
Írsko je jedinou z 25 signatárskych krajín, kde o ratifikácii fiškálneho paktu rozhodujú priamo občania.

Zahraničie sledovalo hlasovanie s napätím vzhľadom na skúsenosti so schvaľovaním Zmluvy z Nice a Lisabonskej zmluvy, keď boli referendá úspešné vždy až na druhýkrát.

V prípade najnovšieho dokumentu však nie je potrebná ratifikácia všetkými zúčastnenými štátmi a platným sa stane už po formálnom schválení 12 zo 17 členov eurozóny.

Výsledky v ostatných krajinách sú napriek tomu dôležité, keďže prípadným odmietnutím by sa pripravili o možnosti čerpania pomoci zo záchranných fondov EÚ.

Írsko je pritom jedným z členov, ktorých takáto pomoc zachránila pred bankrotom, a nie je vylúčené, že o ňu bude musieť požiadať opäť.

Slovensko podporilo írske áno

Slovenský rezort diplomacie víta výsledky írskeho referenda o Zmluve o stabilite, koordinácii a správe v Hospodárskej a menovej únii – tzv. fiškálnej zmluve. „Írski občania demokratickým spôsobom podporili proces vytvárania spoločných európskych pravidiel zameraných na ozdravovanie verejných financií,“ informoval tlačový odbor ministerstva zahraničných vecí.

Výsledky referenda potvrdzujú, že navrhované európske riešenia, ktorých cieľom je sprísniť dohľad nad finančným hospodárením krajín, sú legitímne a majú podporu medzi občanmi.

„Írski občania ukázali, že aj v podmienkach, keď je ich vláda nútená prijímať mnohé nepopulárne opatrenia, sú pripravení podporiť zodpovedné rozhodnutia,“ domnieva sa náš rezort diplomacie.