Írsko preberie predsedníctvo v Únii, tasí recepty na krízu

17.12.2012

BRUSEL 17. decembra (WEBNOVINY) – Na to, aby sa Európa dostala z hospodárskej krízy, je potrebné zabezpečiť rast a pracovné miesta, povedal v pondelok írsky vicepremiér Eamon Gilmore v čase príprav Dublinu na polročné predsedníctvo v únii od 1. januára 2013.

Podľa Gilmora Írsko sa bude snažiť podporiť hospodársku obnovu a zamestnanosť najmä mladej generácie. Gilmore, ktorý tiež zastáva post ministra zahraničia, povedal, že Írsko bude „optimistické a realistické“ pri hodnotení, čo možno urobiť v čase, keď sa eurozóna zmieta v recesii a nezamestnanosť dosahuje rekordnú výšku.

Na druhej strane Európa čelí narastajúcej konkurencii a teda hlavným cieľom Írska bude podľa Gilmora obnovenie konkurencieschopnosti, pričom zdôraznil digitálny sektor, na ktorý chce počas šiestich mesiacov Dublin sústrediť svoju pozornosť. Podľa Gilmora, dôležitý je aj obchod, EÚ má začať rokovať s Japonskom o Dohode o voľnom obchode (FTA) a dúfa docieliť to isté s Washingtonom. Gilmore tiež zdôraznil dôležitosť vytvorenia jednotného bankového dohľadu, čím by sa malo zabrániť opakovania ničivej dlhovej krízy eurozóny.

Írsko muselo požiadať v roku 2011 MMF a EÚ o pomoc pri záchrane bankového sektora krajiny. Zadlžené Írsko sa po dvoch rokoch v obmedzenej miere vrátilo na trhy s dlhopismi a je jednou z mála ekonomík eurozóny, ktoré zaznamenávajú mierny rast. Krajina však má naďalej jeden z najvyšších rozpočtových deficitov v Európe a nemá inú možnosť, ako ďalej škrtať výdavky a zvyšovať dane.