Írsko sa dohodlo s ECB na reštrukturalizácii dlhu bánk

DUBLIN 7. februára (WEBNOVINY) – Írsko dosiahlo s Európskou centrálnou bankou (ECB) prelomovú dohodu o reštrukturalizácii obrovského dlhu niekdajšej banky Anglo Irish Bank (AIB).

Informoval o tom vo štvrtok írsky premiér Enda Kenny. Dohoda znamená, že dlžný úpis na 31 mld. eur, ktorým štát financoval záchranu Anglo Irish Bank počas finančnej krízy, nahradia vládne dlhopisy s dlhšou splatnosťou.

To zmierni tlak na obsluhu verejného dlhu a podporí hospodárske zotavenie v krajine, ktorá od roku 2010 čerpá záchranný úverový program od EÚ a Medzinárodného menového fondu.

Bez reštrukturalizácie by sa náklady na záchranu AIB po započítaní úrokov vyšplhali na 48 mld. eur, uviedol Kenny v írskom parlamente. Dohodou s ECB podľa neho vláda splnila svoj záväzok dosiahnuť „spravodlivejší a udržateľnejší spôsob“ splácania dlhu.

„Na základe dohody sa dlžný úpis zamení za dlhodobé obligácie írskej vlády so splatnosťou do 40 rokov,“ konštatoval premiér. Bez dohody s ECB by muselo Írsko do roku 2023 ročne splácať 3,1 mld. eur. ECB sa s Írskom dohodla po tom, čo írsky parlament vo štvrtok ráno na mimoriadnom zasadnutí schválil zákon o likvidácii nástupníckej organizácie Anglo Irish Bank, spoločnosti Irish Bank Resolution Corporation (IBRC).

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...