Írsko smeruje k schváleniu dohody o fiškálnej únii

29.4.2012

DUBLIN 29. apríla (WEBNOVINY) – Írsko smeruje k tomu, že v májovom referende schváli novú európsku dohodu o fiškálnej únii. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý pre írsky nedeľník Sunday Business Post uskutočnila agentúra Red C.

Výsledok prieskumu zverejnili niekoľko dní po tom, ako írsky minister financií voličom pripomenul, že odmietnutie dohody by zablokovalo prístup Dublinu k záchranným úverom zo strany EÚ.

Zhruba 47 % írskych voličov oslovených v prieskume uviedlo, že podporia plán striktnejšej rozpočtovej disciplíny, ktorý presadzuje Nemecko.

Počet stúpencov dohody o fiškálnej únii však oproti prieskumu, ktorý minulý mesiac uskutočnila rovnaká agentúra, klesol o dva percentuálne body.

V čase kampane pred referendom, ktoré bude 31. mája, sa 35 % írskych voličov vyjadrilo, že je proti plánu na striktnejšiu fiškálnu disciplínu a 18 % Írov uviedlo, že nie sú rozhodnutí.

Írsky minister financií Michael Noonan vo štvrtok voličov varoval, že odmietnutie dohody o fiškálnej únii by bolo „skokom do neznáma“, ktorý si krajina nemôže dovoliť. Na ratifikáciu dohody stačí súhlas 12 členov 17-člennej eurozóny