Írsko smeruje k ukončeniu záchranného programu

DUBLIN 9. mája (WEBNOVINY) – Írsko naďalej smeruje k tomu, aby ukončilo svoj program medzinárodnej finančnej pomoci do konca tohto roku. Vo štvrtok to uviedli medzinárodní veritelia Írska.

Zároveň však varovali, že krajina musí urobiť viac v boji s nezamestnanosťou a nesplácanými úvermi.

„Predstavitelia krajiny urobili výrazný pokrok pri obnove finančného sektora a pri opätovnom nastoľovaní udržateľnosti verejných financií,“ uviedli zástupcovia EÚ, Medzinárodného menového fondu (MMF) a Európskej centrálnej banky (ECB).

„Pretrvávajúce výzvy si však vyžiadajú pokračujúce politické úsilie,“ dodali veritelia. Írsko čerpá medzinárodnú finančnú pomoc vo výške 85 mld. eur.

Írska vláda sa musí držať plánu rozpočtových škrtov, ak si chce udržať dôveru trhov. Koncom apríla to vyhlásil guvernér tamojšej centrálnej banky Patrick Honohan. „Úplná implementácia rozpočtových opatrení, ktoré ohlásila vláda, je aj naďalej dôležitá na udržanie si trhovej dôvery,“ povedal. Ďalej uviedol, že Dublin sa ešte nerozhodol, či má otestovať zdravie svojho finančného systému tento rok, alebo počká na celoeurópske záťažové testovanie bankového sektora, ktoré je na pláne budúci rok.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...