Írsko viac nebude musieť škrtať, tvrdí centrálna banka

DUBLIN 5. apríla (WEBNOVINY) – Na dosiahnutie cieľov, ktoré musí Írsko splniť v rámci podmienok na získanie finančnej pomoci od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) nebudú v tomto roku potrebné ďalšie úsporné opatrenia, a to aj napriek očakávanému spomaleniu hospodárskeho rastu írskej ekonomiky.

Vo štvrtok o tom informovala centrálna banka v krajine. Dublin musí znížiť rozpočtový deficit, ktorý je najväčší v eurozóne, z úrovne okolo desiatich percent v roku 2011 na 8,6 percent v tomto roku. Európska komisia (EK) však varovala, že na splnenie tohto cieľa by mohli byť potrebné ďalšie rozpočtové škrty.

Írska centrálna banka uviedla, že ekonomika smeruje k splneniu rozpočtového plánu. Dôvodom sú výrazné rozpočtové škrty v roku 2011 a vyšší rast cien ako sa očakávalo v tomto roku. To má vyvážiť pomalší hospodársky rast, ako sa predpokladalo.

Centrálna banka ponechala odhad hospodárskeho rastu krajiny na úrovni 0,5 percent, čo je v súlade s očakávaniami EÚ a MMF, ako aj analytikov oslovených v tohtotýždňovom prieskume agentúry Reuters. Pôvodné vládne odhady hovorili o raste ekonomiky na úrovni 1,3 percent.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...