Island chce ukončiť roky trvajúce úsporné opatrenia

REYKJAVÍK 29. apríla (WEBNOVINY) – Islandské stredopravicové strany v nedeľu po víťazstve vo víkendových parlamentných voľbách začali rozhovory o vytvorení novej vlády.

Obe súhlasia s vytvorením dvojkoalície, ktorá by mala v krajine ukončiť roky úsporných opatrení.

Obyvatelia ostrovného štátu, ktorých hnevá dlhé obdobie uťahovania opaskov a narastajúceho štátneho dlhu, z vedenia krajiny vyhnali sociálnych demokratov, ktorí utŕžili najväčšiu porážku, akú akákoľvek vládnuca strana zaznamenala od osamostatnenia sa krajiny od Dánska v roku 1944. Šancu na zmenu však dostanú tie isté strany, ktoré Island priviedli k ekonomickému kolapsu.

„Zdá sa, že ľudia majú krátku pamäť. Veď práve títo nás do tejto situácie dostali,“ povedal agentúre Reuters jeden z voličov v hlavnom meste Reykjavíku

Obyvateľov však pravdepodobne presvedčili sľuby budúcej vládnej koalície, že znížia zadlženie domácností, ktoré sa pre klesajúce ceny nehnuteľností a hypotéky naviazané na infláciu neustále zvyšuje. Politici tiež pred voľbami vyhlásili, že zahraniční investori, ktorí vlastnia podiely v zachránených islandských bankách, budú musieť akceptovať odpis dlhu vo výške až 75 %, aby bolo možné zrušiť kontroly finančných tokov v krajine. Chcú tiež ukončiť prístupové rokovania s EÚ s tvrdením, že Island by mal byť nezávislá krajina.

Islandská ekonomika skolabovala v roku 2008 po tom, ako banky v krajine prostredníctvom nákupov na lacných zámorských trhoch a lákania zahraničných vkladateľov vo Veľkej Británii a Holandsku nahromadili majetok v hodnote desaťnásobku HDP krajiny. Ich následný rýchly kolaps spôsobil pád cien nehnuteľností, drastický nárast nezamestnanosti a zavedenie opatrení na kontrolu finančných tokov, ktoré v krajine na neurčito zablokovali zahraničných investorov. Sociálni demokrati krajinu stabilizovali úsporným balíkom, ktorý Medzinárodný menový fond označuje za príkladný, podporu ich ale stálo okrem iného niekoľko politických prešľapov, zvyšovanie daní a neschopnosť porátať sa so zadlžením domácností.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...