Islandská prokuratúra obviní bankárov z kolapsu bánk

REYKAJVÍK 20. marca (WEBNOVINY) – Islandské úrady obvinia bývalých vplyvných bankárov zo zodpovednosti z kolapsu finančného a bankového sektora v roku 2008.

Tamojšie médiá v utorok informovali, že prokuratúra už čoskoro zverejní obvinenia voči viac ako desiatim vysokopostaveným bankárom, ktorí majú niesť zodpovednosť za nezvládnutie situácie a dôsledky, ktoré z toho vyplynuli.

Týkať sa to bude šiestich bývalých predstaviteľov banky Landsbanki, deviatich z banky Kaupthing i vtedajších šéfov oboch finančných inštitúcii.

Kedysi prekvitajúci islandský bankový sektor sa zrútil po tom, ako krachla americká investičná banka Lehman Brothers.

Banky na ostrove v Atlantickom oceáne na základe odvážnych investícií ponúkali vysoké zhodnotenia vkladov, ktoré však neboli schopné vyplácať. Kontrolu nad krachujúcimi bankami musel prevziať štát a krajina padla ho hlbokej recesie.

Štátny bankrot odvrátila dvojmiliardová pôžička od Medzinárodného menového fondu a škandinávskych krajín. Banková kríza sprevádzaná raketovým nárastom inflácie a nezamestnanosti viedla k niekoľkomesačným protestom proti vláde, ktorá nakoniec rezignovala.

Stíhaný za krízu bol aj expremiér Gier Haarde, ktorý však v roku 2012 vyviazol bez trestu. Podľa neho rozhodnutie vtedajšej vlády nechať banky skrachovať zachránilo krajinu pred bankrotom. Islandská ekonomika sa odvtedy už z krízy spamätala.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...