Izraelsko-palestínsky konflikt ohrozil aj ceny ropy

NEW YORK 21. novembra (WEBNOVINY) – Ceny ropy v utorok klesli z mesačného maxima. Reagovali tak na náznaky prímeria medzi izraelskou a palestínskou stranou.

Ceny čierneho zlata však v neskoršej časti obchodovania zmazali časť strát po tom, ako sa pôvodné správy o nočnom prímerí ukázali byť predčasné.

Nadol ceny ropy tiež ťahali obavy o európsku ekonomiku, ktoré sa zvýšili po tom, ako ratingová agentúra Moody’s znížila rating Francúzska z najvyššieho stupňa AAA, a to v dôsledku neistého fiškálneho a ekonomického výhľadu. Londýnska ropa Brent zlacnela o 1,87 USD, čiže o 1,7 % na $109,83 USD za barel.

Ľahká americká ropa oslabila o 2,53 USD, čiže o 2,8 % a uzavrela na úrovni 86,75 USD za barel. Ceny zlata v utorok oslabili po tom, ako nádej na prímerie v Pásme Gazy a komentáre šéfa Federálneho rezervného systému (Fed) Bena Bernankeho týkajúce sa fiškálnej krízy USA zmenšili príťažlivosť tohto kovu ako zábezpeky voči inflácií.

Americkí politici sa podľa Bernankeho musia včas dohodnúť na rozpočte, aby zabránili vykoľajeniu ekonomiky. Spotová cena zlata bola o 21:17 GMT na úrovni 1 727,50 USD za uncu, čo bolo o 0,2 % menej než záverečná hodnota z pondelka. Decembrové dodávky zlata na divízii COMEX zlacneli o 10,80 USD na 1 723,60 USD za uncu.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...