Japonci majú nedostatok elektriny, vracajú sa k jadru

5.7.2012

TOKIO 5. júla (WEBNOVINY) – Jadrový reaktor v japonskej atómovej elektrárni Ói na ostrove Honšú začal vo štvrtok s produkciou elektrickej energie. Potvrdil to vo štvrtok operátor zariadenia.

Krajina vychádzajúceho slnka tak ukončila dvojmesačné obdobie bez atómovej energie, ktorej absencia vážne ohrozovala japonské hospodárstvo.

Vážnu hrozbu predstavovala najmä spotreba počas tradične horúceho leta, keď sa Japonci vo veľkom spoliehajú na klimatizáciu.

Japonská vláda v tejto súvislosti ešte začiatkom júla požiadala domácnosti a firmy v centrálnej a západnej časti krajiny, aby dobrovoľne šetrili elektrinou. Vláda pohrozila, že ak sa dopyt po elektrine vyšplhá k 99 percentám, oblasť zasiahnu výpadky.

Japonský premiér Jošihiko Noda len nedávno rozhodol o obnovení prevádzky dvoch reaktorov v elektrárni na ostrove Honšú. Dôvodom je súčasný nedostatok elektriny, ktorý poškodzuje ekonomiku jednej z najrozvinutejších krajín sveta.

Tokio sa už dávnejšie rozhodlo odstaviť všetkých svojich 50 nukleárnych reaktorov v reakcii na haváriu v elektrárni Fukušima I, ktorú v marci minulého roka poškodilo ničivé zemetrasenie a následné vlny cunami.