Japonská centrálna banka schválila ďalšie menové stimuly

20.12.2012

TOKIO 20. decembra (WEBNOVINY) – Japonská centrálna banka (BOJ) vo štvrtok schválila tretie uvoľnenie menovej politiky za štyri mesiace a rozšírila svoj program nákupu a požičiavania aktív o 10 bil.. japonských jenov (JPY) na celkovo 101 bil. JPY.

Pod tlakom nového predsedu vlády tiež naznačila, že na svojom zasadnutí v januári preverí svoj súčasný inflačný cieľ, stanovený na úrovni 1 %.

Šinzo Abe, ktorého predtým opozičná Liberálna demokratická strana (LDP) zvíťazila v nedeľňajších voľbách, pohrozil centrálnej banke stratou nezávislosti, ak nepristúpi na zvýšenie inflačného cieľa na dvojnásobok, čiže na 2 %.

Keď guvernér BOJ Masaaki Širakava v utorok navštívil centrálu LDP, Abe priamo zatlačil na zmenu inflačného cieľa, čo je veľmi zriedkavý krok. BOJ musí akceptovať fakt, že vyhral voľby aj vďaka sľubu výraznejších menových stimulov, povedal budúci japonský premiér. Dodal, že keď sa 26. decembra sformuje nová vláda, ministri dostanú inštrukciu začať na spoločnom inflačnom cieli s BOJ pracovať.

Abe chce vypracovať veľký balík stimulov na oživenie japonskej ekonomiky, ktorá je závislá na vývoze a už dlhší čas bojuje s defláciou a poklesom zahraničného záujmu. Centrálnu banku chce dotlačiť aj k agresívnejšiemu nákupu dlhopisov s cieľom financovať náklady tohto balíka. Ochota BOJ pristúpiť na intenzívnejšie uvoľnenie politiky môže pritom priamo ovplyvniť jej budúcu nezávislosť.