Japonská ekonomika v štvrtom kvartáli oslabila

TOKIO 13. februára (WEBNOVINY) – Japonská ekonomika sa medzi októbrom a decembrom minulého roka v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom zmenšila o 0,6 %.

Na výkon ekonomiky v sledovanom období negatívne vplývalo globálne hospodárske spomalenie, záplavy v Thajsku a silný japonský jen.

V štvrtom kvartáli ekonómovia očakávali pokles o 0,3 %, kým medzi júlom a septembrom japonský hrubý domáci produkt (HDP) podľa revidovaných údajov vzrástol o 1,7 %.

Anualizovaná miera rastu predstavovala v období medzi októbrom a decembrom 2,3 %, zatiaľ čo analytici ju predpovedali na úrovni 1,4 %.

Ekonómovia očakávajú, že japonské hospodárstvo začne tento rok opäť rásť vďaka opatreniam zameraným na obnovu krajinu po vlaňajšom ničivom zemetrasení. Výkon ekonomiky však bude pravdepodobne brzdiť dlhová kríza v Európe a dlhodobo silný japonský jen.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...