Japonská vláda po dlhom čase zlepšuje výhľad ekonomiky

TOKIO 20. mája (WEBNOVINY) – Japonská vláda v pondelok prvýkrát za dva mesiace zlepšila výhľad ekonomiky. Je to známkou toho, že hospodársky rast sa zrýchľuje spolu s objemom vývozu a produkciou výrobných závodov.

Japonské hospodárstvo sa podľa každomesačnej vládnej správy o stave ekonomiky postupne ozdravuje. Toto zhodnotenie je pritom zlepšením oproti aprílovej správe, v ktorej vláda konštatovala, že ekonomika ukazuje náznaky ozdravovania, má však stále slabé miesta.

„Očakávame, že hospodárstvo sa bude naďalej ozdravovať, keďže exportný objem sa zvyšuje a opatrenia menovej politiky a ekonomické stimuly pomáhajú zlepšovaniu nálady,“ píše sa v správe japonského úradu vlády. Optimizmus podporujú aj údaje z minulého týždňa, podľa ktorých japonský hrubý domáci produkt počas januára až marca rástol najvyšším tempom za posledný rok.

Podľa vládnej správy na export pozitívne vplýva oslabený japonský jen, vďaka ktorému sa z krajiny vyviezlo viac áut, ocele a chemikálií. Ozdravuje sa aj výrobný sektor a súkromná spotreba a zdá sa, že kapitálové výdavky dosiahli dno, od ktorého sa môžu odraziť.

Dobré správy pre japonskú ekonomiku sú úspechom politiky premiéra Šinza Abeho, ktorý v snahe ukončiť viac ako desať rokov trvajúcu defláciu skombinoval stimulačné výdavky s agresívnym menovým uvoľňovaním.

Tieto kroky, ktoré médiá nazvali „Abenomikou“, stlačili japonskú menu na najnižšiu úroveň za 4,5 roka a hodnotu akcií japonských firiem dvihli o 75 %.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...