Japonské automobilky stratili pre protesty milióny dolárov

20.9.2012

TOKIO 20. septembra (WEBNOVINY) – Japonskí výrobcovia áut, predovšetkým spoločnosť Nissan, v dôsledku tohtotýždňových protijaponských protestov v Číne stratili pre prerušenie výroby zhruba 250 mil. USD.

Čínski demonštranti tento týždeň vyšli do ulíc v reakcii na vystupňovanie sporu s Japonskom o vlastníctvo skupiny ostrovov vo Východočínskom mori.

Protesty donútili japonských výrobcov, vrátane firiem Toyota Motor Corp, Honda Motor Co a Nissan dočasne zastaviť výrobu vo svojich závodoch v Číne.

Spoločnosť Nissan už výrobu obnovila, ale automobilka Toyota uviedla, že časť jej čínskych závodov je stále zatvorená. Honda má tiež dva závody zatvorené. Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s konštatovala, že je ťažké predpovedať, ako “ zhoršujúca sa protijaponská nálada“ ovplyvní podnikanie.

Súčasťou možných dôsledkov, v prípade extrémneho a nepredpokladaného scenára, by mohla byť podľa agentúry strata prístupu na významný a rastúci trh alebo zníženie schopnosti japonských výrobcov umiestňovať závody v Číne.