Japonsko navrhlo zrušenie 92 percent cla v obchode s USA

4.10.2013

TOKIO 4. októbra (WEBNOVINY) – Tokio v rámci rokovaní o Tichomorskom partnerstve v auguste ponúklo zrušenie viac než 92 % všetkých colných poplatkov, ktoré musia pri obchode s Japonskom platiť americkí importéri. V piatok o tom informoval denník Nikkei.

Podľa septembrovej ponuky je Tokio ochotné zrušiť 65,6 % colných poplatkov ihneď po ratifikácii dohody o voľnom obchode a ďalších 26,8 % po splnení určitých podmienok, cituje Nikkei zdroje blízke rokovaniam.

Z toho vyplýva, že Japonsko prejavilo ochotu urobiť ústupky aj v prípade kategórií, ktoré pôvodne označilo za nedotknuteľné, ako napríklad ryže, mliečnych výrobkov alebo niektorých položiek v oblastiach rybárstva a lesníctva.

V opačnom prípade by podľa denníka totiž nebolo možné dosiahnuť udávané percento zrušených colných poplatkov.

Tichomorské partnerstvo (TPP) je dohoda o voľnom obchode, o ktorej rokuje 12 krajín. Okrem USA a Japonska sa vyjednávaní zúčastňujú predstavitelia Kanady, Mexika, Peru, Chile, Austrálie, Nového Zélandu, Singapuru, Malajzie, Vietnamu a Bruneja. Ponuku na zrušenie colných poplatkov Tokio prednieslo v rámci prvých rokovaní o clách medzi krajinami. Nikkei v správe dodáva, že USA požadovali ešte väčšie ústupky.