Japonsko neverí svetovej ekonomike, podporí tú vlastnú

22.10.2012

TOKIO 22. októbra (WEBNOVINY) – Neistota v globálnej ekonomike zostáva vysoká. Japonská centrálna banka (BOJ) bude preto aj naďalej pokračovať v mimoriadne voľnej menovej politike.

Vyhlásil to v pondelok guvernér BOJ Masaaki Shirakawa. Hoci neposkytol žiadne náznaky, či centrálna banka uvoľní menovú politiku už na zasadnutí 30. októbra, zopakoval názor banky, že ekonomika bude pokračovať v miernom zotavovaní.

„Neistota v globálnej ekonomike zostáva vysoká. Musíme byť obozretní, čo sa týka dopadu finančných a menových pohybov na ekonomiku a ceny,“ povedal Shirakawa. Zároveň dodal, že BOJ bude pokračovať vo voľnej menovej politike cez stály nákup aktív.

Japonská centrálna banka minulý mesiac navýšila program nákupu aktív o ďalších 10 biliónov JPY na celkovo 80 bil. JPY. Úrokové sadzby banka ponechala na úrovni 0 až 0,1 %. Cieľom stimulov je podporiť japonskú exportne orientovanú ekonomiku, ktorá sa ešte celkom nespamätala z vlaňajšieho ničivého zemetrasenia a v súčasnosti čelí aj dlhovej kríze v eurozóne, spomalenému globálnemu dopytu a silnému japonskému jenu.