Japonsko vyhlásilo recesiu, môže za to oslabenie exportu

10.12.2012

TOKIO 10. decembra (WEBNOVINY) – Japonská ekonomika sa od júla do septembra už druhý štvrťrok po sebe zmenšovala.

Ukázali to v pondelok revidované vládne údaje, ktoré naznačili, že slabý globálny dopyt ekonomiku krajiny dostal do miernej recesie. Analytici v poslednom kvartáli očakávajú ďalšie zmenšovanie, keďže sa spomalil vývoz do Číny. Stupňuje sa tak tlak na centrálnu banku, aby ešte tento mesiac uvoľnila svoju menovú politiku.

„V októbri boli niektoré indikátory pozitívne, no stále je veľký predpoklad, že japonská ekonomika sa aj v tomto štvrťroku bude zmenšovať,“ povedal Takeši Minami, hlavný ekonóm tokijského výskumného inštitútu Norinčukin.

„Centrálna banka politiku uvoľní možno ešte tento mesiac,“ ako minulý týždeň naznačil zástupca guvernéra Kijohiko Nišimura. „Tlak je na uvoľňovanie, takže ak by sa aj centrálna banka rozhodla nekonať, určite politiku uvoľní najneskôr v januári,“ dodal.

Oslabenie sily japonskej meny by korporátnemu sektoru veľmi pomohlo. Japonská ekonomika je totiž závislá na exporte. Podľa samostatných údajov prebytok bežného účtu Tokia v októbri medziročne klesol o 29,4 %. Pokles je pritom dôsledkom najmä znižujúceho sa vývozu a zvyšujúcich sa nákladov na dovoz palivovej ropy.

Hrubý domáci produkt (HDP) Japonska sa od júla do septembra zmenšil o 0,9 % oproti predchádzajúcemu štvrťroku a kapitálové výdavky klesli o 3 %. Keďže podľa revidovaných údajov za obdobie od apríla do júna sa ekonomika scvrkla o 0,03 %, hospodárstvo klesá už druhý kvartál za sebou, čím napĺňa technickú definíciu recesie.