Japonsko vykázalo rekordný novembrový deficit

TOKIO 18. decembra (WEBNOVINY) – Japonsko vykázalo rekordný novembrový deficit zahraničného obchodu, čo zvýrazňuje fakt, ako účty za energetické zdroje negatívne vplývajú na obchodnú bilanciu krajiny, a to aj napriek nárastu exportu.

Podľa vládnych údajov, ktoré boli zverejnené v stredu, obchodný deficit krajiny vzrástol v novembri medziročne o 35,1 % na 1,29 bil. jenov (JPY). Ide tak o najvyšší novembrový deficit a už sedemnásty mesiac v rade, kedy krajina vykazuje negatívnu obchodnú bilanciu.

Japonský import vzrástol v jedenástom mesiaci o 21,1 % na 7,19 bil. JPY. Podpísal sa pod to najmä nárast dovozu ropy a zemného plynu. Export krajiny sa zvyšoval do väčšiny hlavných regiónov.

Do USA poskočil o 21,2 % na 1,13 bil. JPY, zatiaľ čo do EÚ sa zvýšil o 19,4 % na 599,4 mld. JPY. Dodávky do Číny, ktorá je najväčším obchodným partnerom Japonska, vzrástli o 33,1 % na 1,14 bil. JPY.

Dovoz energetických zdrojov do Japonska výrazne vzrástol po tom, ako kríza v jadrovej elektrárni Fukušima prinútila Tokio zatvoriť jadrové reaktory v krajine, ktoré dovtedy dodávali tretinu energií v krajine. Výrazné oslabenie jenu tiež zvýšilo ceny dovážaných fosílnych palív.

(1 EUR = 141,61 JPY)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...