Japonsko vyzýva Veľkú Britániu na zotrvanie v EÚ

LONDÝN 22. júla (WEBNOVINY) – Japonsko považuje za dôležité, aby si Veľká Británia udržala svoju pozíciu popredného člena Európskej únie.

Členstvo v bloku znamená kľúčovú výhodu pre spoločnosti, ktoré operujú na jednotnom európskom trhu, uvádza sa vo vyhlásení, ktoré zverejnila počas víkendu japonská ambasáda v Londýne.

Prísľub britského premiéra Davida Camerona otvoriť rokovania o novom usporiadaní vzťahov medzi Londýnom a Bruselom a do roku 2017 vypísať referendum o členstve krajiny v EÚ vyvolalo znepokojenie vo viacerých štátoch vrátane USA.

Britský minister zahraničných vecí William Hague minulý týždeň varoval, že odchod z EÚ by odstrašil investorov, poškodil obchod a ohrozil globálnu pozíciu krajiny.

Podľa údajov japonskej vlády vo Veľkej Británii investovalo vyše 1 300 japonských spoločností, ktoré tam vytvorili 130 tis. pracovných miest. „Výhoda Veľkej Británie ako vstupnej brány na európsky trh prilákala japonské investície. Japonská vláda očakáva, že Veľká Británia bude ďalej zohrávať túto priaznivú úlohu,“ uviedla ambasáda na svojej internetovej stránke.

V roku 2011 bolo Japonsko deviatym najväčším zahraničným investorom do britskej ekonomiky a štvrtým najväčším mimo iných členských štátov EÚ. Podľa oficiálnych údajov prišli do krajiny z Japonska investície za zhruba 31 mld. britských libier (GBP). Vo Veľkej Británii majú svoje výrobné prevádzky napríklad automobilky Toyota a Nissan.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...