Japonský premiér predstavil masívne ekonomické stimuly

TOKIO 11. januára (WEBNOVINY) – Japonský predseda vlády Šinzo Abe v piatok opäť zatlačil na centrálnu banku (BOJ) a požiadal ju, aby do svojho mandátu pridala rast pracovných miest.

BOJ pravdepodobne kvôli tlaku zo strany premiéra akceptuje inflačný cieľ na úrovni 2 %, čo je dvojnásobok súčasného cieľa.

Zvažuje tiež ďalšie uvoľnenie menovej politiky, čo pravdepodobne zvýši zadlženie vlády a výnosy z japonských štátnych dlhopisov. Informovala o tom agentúra Reuters.

Abeho receptom na vymanenie krajiny z roky trvajúcej deflácie sú veľké fiškálne výdavky a odkupovanie vládnych dlhov centrálnou bankou, hoci zadlženie krajiny je už teraz najvyššie spomedzi rozvinutých ekonomík. „Odvážne uvoľňovanie menovej politiky je základným prvkom v boji proti deflácii a silnému jenu,“ vyhlásil Abe.

Premiér zároveň predstavil program priamych investícií do verejných prác, podpory korporátnych investícií a finančnej pomoci pre malé firmy, v celkovej hodnote 10,3 bil. JPY. Spolu s investíciami lokálnych vlád a firiem zo súkromného sektora má balík objem až 20,2 bil. JPY, tvrdia predstavitelia vlády.

Tokio predpokladá, že stimuly pomôžu ekonomike narásť o 2 percentuálne body a vytvoria 600 tis. pracovných miest. „Chcem, aby vytváranie pracovných miest mala na očiach ako hlavný cieľ aj centrálna banka,“ povedal premiér Abe. BOJ však proti pridaniu vytvárania pracovných príležitostí do svojho mandátu zatiaľ bojuje, keďže sa obáva, že by jej to zväzovalo ruky pri budúcich rozhodnutiach o menovej politike.

(1 EUR = 115,76 JPY)

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...