Japonský trh má za sebou dlhodobo najlepší jednodňový rast

6.8.2012

TOKIO 6. augusta (WEBNOVINY) – Japonský akciový trh v pondelok posilnil. Hlavný tokijský index Nikkei poskočil o 2 % na úroveň 8 726,29 bodu.

Išlo o jeho najvýraznejší jednodňový rast za viac ako tri mesiace, keďže ho podporila priaznivá správa o vývoji situácie na americkom trhu práce.

Darilo sa veľkým exportérom vďaka oslabeniu jenu, keďže v piatok sa zmenšil dopyt po japonskej mene ako po bezpečnom útočisku.

Dôvodom bolo zvýšenie ochoty riskovať v reakcii na správu o tom, že americkí zamestnávatelia v júli prijali najviac nových pracovníkov za päť mesiacov. Širší index Topix stúpol o 1,6 % na 735,73 bodu.

Automobilka Honda posilnila o 2,8 % a Toyota stúpla o 2,5 %. Akcie niektorých firiem však naďalej oslabovali a napríklad spoločnosť Sharp Corp stratila 5,7 %.

Trhu v pondelok pomohol aj dopyt po lacných akciách firiem, ktoré predtým oslabili preto, že zverejnili slabé hospodárske výsledky. Zotavili sa akcie firiem Komatsu Ltd a Fanuc Corp, ktoré minulý týždeň zhodne klesli o viac ako o 8 %. Výrobca priemyselných robotov Fanuc Corp vzrástol o 4,9 % a výrobca stavebných strojov Komatsu Ltd posilnil o 1,6 %.