Je Deň daňovej slobody, Slováci zarábajú už iba na seba

1.6.2012

BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Slováci pracujú v tomto roku na štát kratšie ako vlani.

Deň daňovej slobody, ktorý vyjadruje celkovú mieru prerozdeľovania príjmov v slovenskej ekonomike sa totiž posúva z minuloročného 3. júna na 1. jún.

Vyplýva to z analýzy Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácie F.A. Hayeka. „V piatok začínajú slovenskí občania pracovať na seba a svoje rodiny,“ povedal analytik nadácie F. A. Hayeka Tomáš Púchly.

Pod posun o jeden pracovný deň sa podľa Púchleho podpísali konsolidačné opatrenia vlády v oblasti verejných financií, pokračujúci rast slovenskej ekonomiky či zníženie počtu pracovných dní v tomto roku. „Myslíme si však, že to šetrenie mohlo byť intenzívnejšie,“ skonštatoval.

Celková výška prerozdeľovania zdrojov na Slovensku predstavuje 41,68 percenta hrubého domáceho produktu. To znamená, že z každého eura vytvoreného v našej krajine v tomto roku štát prerozdelí takmer 42 centov.
V tomto roku sa mierne zlepší aj daňovo-odvodové zaťaženie zamestnancov, ktorým z celkovej ceny ich práce zostane 48,38 % namiesto minuloročných 48,02 percenta.

„Dôvodom tohto mierneho zlepšenia je to, že Slováci začali šetriť,“ povedal Púchly. Napriek tomu, že sa im zvýšilo daňovo-odvodové zaťaženie a priemerná čistá mzda narástla o 17,5 eura, spotreba priemerného zamestnanca medziročne klesla približne o 9 eur. „Slovák s priemernou mzdou tak na nepriamych daniach zaplatí o nejakú tú sumu menej,“ uzavrel Púchly.

Deň daňovej slobody je obrazne povedané dňom, do ktorého priemerný občan odovzdá celý svoj zárobok štátu na daniach a ďalších povinných platbách, zatiaľ čo od nasledujúceho dňa si celý svoj zárobok ponecháva.

Analytici Združenia daňových poplatníkov Slovenska a Nadácie F.A. Hayeka počítajú Deň daňovej slobody každoročne od roku 1999 na základe výpočtu miery prerozdeľovania štátom, čiže podielu celkových konsolidovaných výdavkov verejného sektora na hrubom domácom produkte.