Jean-Claude Juncker zabojuje o kreslo šéfa Európskej komisie

10.1.2014

BERLÍN 10. januára (WEBNOVINY) – Bývalý luxemburský premiér Jean-Claude Juncker vo štvrtok vyhlásil, že je „v zásade“ pripravený kandidovať na post predsedu Európskej komisie (EK), ktorý sa uvoľní 31. októbra.

Možného nástupcu Josého Manuela Barrosa na čele najvyššieho výkonného orgánu EÚ začali už teraz vyberať frakcie v Európskom parlamente (EP) a Juncker je považovaný za jedného z favoritov stredopravicovej Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorá má v pléne väčšinu. Meno svojho definitívneho kandidáta by mala strana oznámiť v marci.

„V zásade som pripravený… ak budú program (EĽS) a ďalšie veci prijateľné,“ povedal Juncker pre nemeckú regionálnu rozhlasovú stanicu RBB. Päťdesiatosemročný kresťanský demokrat, ktorý luxemburskej vláde predsedal nepretržite od roku 1995 až do decembra 2013, v prípade svojej kandidatúry očakáva živú kampaň proti nemeckému socialistovi Martinovi Schulzovi, terajšiemu predsedovi EP považovanému za ďalšieho favorita na zvolenie do čela EK.

Schulz ešte v novembri získal predbežnú podporu Strany európskych socialistov (SES). Predsedu EK volia lídri členských krajín EÚ, no podľa Lisabonskej zmluvy platiacej od roku 2009 má pri voľbe slovo aj EP.