Jediným ťahúňom rastu HDP je zahraničný dopyt

15.11.2012

BRATISLAVA 15. novembra (WEBNOVINY) – Predpoklady postupného spomaľovania dynamiky slovenského hospodárstva sa podľa štatistikov zatiaľ napĺňajú.

Medziročný rast hrubého domáceho produktu totiž podľa rýchleho odhadu Štatistického úradu SR dosiahol v treťom kvartáli 2,2 %, kým v druhom štvrťroku rast dosiahol 2,6 %. Po očistení výsledkov o sezónne vplyvy sa hrubý domáci produkt zvýšil oproti tretiemu štvrťroku 2011 o 2,5 %.

V medzikvartálnom porovnaní slovenské hospodárstvo stúplo oproti druhému štvrťroku o 0,6 %, čo je rovnaká dynamika ako v predchádzajúcom kvartáli.

V bežných cenách sa v treťom štvrťroku tohto roka vytvoril hrubý domáci produktu v objeme 18,897 mld. eur, čo predstavuje nárast o 3,8 % oproti rovnakému štvrťroku predchádzajúceho roka. Spresnené výsledky hrubého domáceho produktu za druhý kvartál tohto roku zverejní Štatistický úrad SR 6. decembra 2012.

Napriek tomu, že Štatistický úrad SR zatiaľ o detailnej štruktúre rastu neinformoval, analytici predpokladajú, že ho naďalej ťahala spracovateľská výroba v priemysle, obzvlášť automobilový priemysel.

Ťahúňom je zahraničný dopyt

„Rovnako ani dopytová stránka zrejme nezmenila štruktúru z predchádzajúcich štvrťrokov. Nič nenapovedá oživeniu domáceho dopytu ani investícií, preto očakávame, že jediným ťahúňom rastu HDP ostáva zahraničný dopyt,“ uviedol analytik VÚB banky Andrej Arady.

Celkovo bolo pritom spomalenie medziročného rastu slovenskej ekonomiky v treťom kvartáli podľa neho menej výrazné, ako sa dalo očakávať pred začiatkom leta, v poslednom štvrťroku je však veľmi pravdepodobné výraznejšie spomalenie.

Slabšie očakávania pre posledný kvartál tohto roka potvrdzuje aj analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák. Môže za to slabnúci dopyt z krajín Európskej únie, ukončenie nábehu novej produkcie v automobilkách a stále pretrvávajúci slabý domáci dopyt.

Rast ekonomiky sa spomalí

„Medziročný rast ekonomiky by sa mal v poslednom kvartáli roka výraznejšie spomaliť k úrovni 1,5 %, pričom medzikvartálne nevylučujeme mierny pokles ekonomiky. V úhrne za celý rok 2012 by tak mala slovenská ekonomika podľa našich prepočtov vzrásť o 2,3%,“ odhaduje Koršňák.

Zásadnú zmenu v štruktúre rastu ekonomiky neočakáva ani v prvej polovici budúceho roka. Labilný rast ekonomík únie a riziko presunu problémov z periférie eurozóny do jej jadra však zvyšujú pravdepodobnosť posunu pozvoľného oživovania zahraničného dopytu až do druhej polovice budúceho roka.

„Medziročný rast slovenskej ekonomiky v prvej polovici budúceho roka by sa tak mal podľa našich odhadov pohybovať len na úrovniach okolo 1 % až 1,5 %,“ uviedol Koršňák.

Bankoví analytici podľa pravidelného prieskumu centrálnej banky očakávali v druhom štvrťroku spomalenie reálneho medziročného rastu hospodárstva až na 2 %.

Na celý rok 2012 pritom očakávajú hospodársky rast na úrovni 2,3 %. Slovenské hospodárstvo za celý minulý rok stúplo o 3,3 % a spomalilo tak z 4,2-percentného rastu z roku 2010. V poslednom štvrťroku vlaňajška hrubý domáci produkt stúpol o 3,4 %.