Jedna poisťovňa je zmenou k horšiemu, tvrdia analytici

2.10.2012

BRATISLAVA 2. októbra (WEBNOVINY) – Prechod zo systému viacerých zdravotných poisťovní na systém jednej zdravotnej poisťovne je krokom späť a zmenou k horšiemu, ktorá sa dotkne najmä pacientov, tvrdia analytici.

So zámerom vlády vytvoriť jednu štátnu poisťovňu na Slovensku zásadne nesúhlasia.

Žiadajú preto, aby bol Projekt zavedenia unitárneho systému verejného zdravotného poistenia v SR stiahnutý a aby sa v ňom ďalej nepokračovalo.

Vyplýva to z hromadnej pripomienky, ktorú k materiálu podali analytici z Health Policy Institute, Konzervatívneho inštitútu M. R. Štefánika, INESS, INEKO, M.E.S.A. 10 – Centra pre ekonomické a sociálne analýzy a Fóra nezávislých názorov.

Občan stratí možnosť voľby

Predstavitelia spomínaných inštitútov argumentujú tým, že zavedením jednej zdravotnej poisťovne občan stratí možnosť voľby.

„Pravdepodobne si túto skutočnosť uvedomí až vtedy, keď bude s touto zdravotnou poisťovňou nespokojný a túto svoju nespokojnosť bude chcieť riešiť. Bohužiaľ, už nebude ako, keďže nebude zdravotná poisťovňa, do ktorej by mohol odísť,“ uvádzajú v hromadnej pripomienke.

Výhody viacerých zdravotných poisťovní pôsobiacich na trhu vidia autori pripomienky najmä vo vzájomnej konkurencii a súťaži o klienta, kedy majú poisťovne napríklad snahu skracovať čakacie lehoty na plánované operácie.

Pozitíva sa nedostavia

Konkurencia má zároveň znižovať závislosť lekára i nemocnice na jednom platiteľovi.

„Monopol bude zmluvné podmienky diktovať a vytvorí priestor pre bezdôvodnú diskrimináciu poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ako aj pre korupciu,“ uvádzajú analytici.

Svoje tvrdenia na podporu pluralitného systému podkladajú aj rebríčkom European Health Consumer Index, ktorý porovnáva európske zdravotné systémy, a v ktorom je opakovane najlepšie hodnotenou krajinou Holandsko, kde pôsobí 27 súkromných zdravotných poisťovní s rôznymi poistnými plánmi.

„Pozitíva sledované zavedením jednej zdravotnej poisťovne sa v dôsledku korupcie nedostavia, výhody existencie viacerých zdravotných poisťovní sa odstránia a za toto všetko ešte aj zaplatíme milióny eur, ktoré by mohli byť radšej investované do zdravotníctva,“ konštatujú v pripomienke. Nedostatky systému odporúčajú riešiť napríklad väčšou konkurenciou v poskytovaných službách a cene poistného.