Jednotné obaly na cigarety budú možno realitou aj v únii

BRUSEL 17. augusta (WEBNOVINY) – Európska únia zvažuje zavedenie jednotných obalov pre všetky značky cigariet. Informovala o tom vo štvrtok Európska komisia (EK).

Návrh aktualizovanej smernice o tabakových výrobkoch z roku 2001 má komisia zverejniť na jeseň.

Jej súčasťou môžu byt okrem prísnejších pravidiel pre vzhľad obalov aj ustanovenia o novších tabakových výrobkoch, akými sú napríklad elektronické cigarety.

Možností je viac

„Diskutuje sa o mnohých veciach, vrátane možnosti jednotného balenia,“ uviedol hovorca komisie Antonio Gravili na tlačovom brífingu.

Ďalšou možnosťou je zväčšenie plochy varovných obrázkov o škodlivých následkoch fajčenia na balíčkoch od cigariet, dodal hovorca.

Na základe smernice z 2001 musia všetky členské štáty únie zabezpečiť zverejňovanie varovných textov na obaloch od cigariet. V roku 2005 EK odporučila sériu obrázkov, ktoré majú ilustrovať zdravotné riziká spojené s fajčením.

Odstrašujúce obrázky

Vo väčšine krajín EÚ sa už cigarety predávajú s takýmito odstrašujúcimi obrázkami. Po aktualizácii bude musieť smernicu schváliť všetkých 27 členských štátov a Európsky parlament.

Zákaz predaja cigariet v obaloch s logom výrobcu v stredu potvrdil najvyšší súd v Austrálii, keď zamietol sťažnosť popredných tabakových koncernov British American Tobacco, Imperial Tobacco, Philip Morris a Japan Tobacco.

Rozhodnutie znamená, že od decembra sa budú môcť cigarety v Austrálii predávať iba v jednotných obaloch olivovo zelenej farby.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...