Jörg Asmussen vyzval Nemecko na ústretovosť voči Grécku

BERLÍN 23. novembra (WEBNOVINY) – Člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Jörg Asmussen vyzval Nemecko na ústretovosť vo viaznucich rozhovoroch o uvoľnení ďalšej finančnej pomoci pre Grécko.

Medzinárodní veritelia budú o Aténach rokovať v pondelok už po tretíkrát za posledné tri týždne po tom, čo utorňajšia schôdzka nepriniesla dohodu.

Výzvy zo strany Medzinárodného menového fondu (MMF) a iných inštitúcií, aby oficiálni veritelia, vrátané štátov eurozóny, odpustili Grécku časť pohľadávok, odmieta najmä Nemecko, ktoré je najväčšou európskou ekonomikou a hlavným prispievateľom do záchranných fondov.

„Tí, ktorí sa chcú vyhnúť odpisom pohľadávok zo strany oficiálnych veriteľov a považujú to za neprípustné, musia byť pripravení na kompromis v iných otázkach,“ povedal pre denník Passauer Neue Presse zástupca Berlína v ECB Asmussen.

Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble vo štvrtok potvrdil oficiálne stanovisko vlády v Berlíne, že odpisy pohľadávok, ktoré majú voči Grécku štáty eurozóny, by bolo nesprávne a protiprávne.

Podľa zdrojov agentúry Reuters však ešte v pondelok na stretnutí v užšom kruhu ministrov vyjadril ochotu k ústupkom.

„Schäuble naznačil určitú možnosť podmienečného odpustenia dlhu, z tejto pozície však musel ustúpiť,“ povedal zdroj po stretnutí v Paríži. Ministerstvo financií v Berlíne odmietlo tvrdenia agentúry Reuters komentovať.

Kliknutím na akýkoľvek link/funkcionalitu kdekoľvek na tejto webovej stránke nám dávate Váš výslovný a automatický súhlas s používaním cookies na uloženie informácií vrátane prvého cookie, ktorý bol vytvorený pri otvorení tejto webovej stránky a rovnako vyslovujete súhlas s podmienkami použitia stránok poistenie.sk. Viac informácií...