K ostrému štrajku sa schyľuje aj v strojárňach v Detve

25.4.2012

BANSKÁ BYSTRICA 25. apríla (WEBNOVINY) – Ak sa zástupcovia zamestnancov a vedenia detvianskej strojárskej firmy Slavia Tools ani do začiatku mája nedohodnú na novej kolektívnej zmluve, konkrétne na zvýšení miezd, vstúpia zamestnanci od 2. mája do ostrého štrajku.

Ako pre agentúru SITA uviedol predseda tamojších odborov Stanislav Ľupták, vyhlásenie štrajku schválil výbor základnej odborovej organizácie v utorok po tom, ako sa zaň v hlasovaní vyjadrilo takmer 90 percent z 212 zamestnancov Slavia Tools.

Detvianski strojári sú vo štrajkovej pohotovosti od apríla

Má ísť o okupačný štrajk, keď sa štrajkujúci zhromaždia ráno pred výrobnou halou a budú až do odvolania blokovať príjazd aj odjazd vozidiel.

„Veríme však, že štrajkovať nebudeme musieť, že sa so zamestnávateľom nakoniec dohodneme. Vo štvrtok máme rokovanie s majiteľom podniku, ktorý príde z Dánska,“ povedal Ľupták.

Detvianski strojári sú v štrajkovej pohotovosti pre neúspešné rokovania o nových kolektívnych zmluvách vo firmách PPS Group a Slavia Tools od začiatku apríla a 5. apríla svoje požiadavky podporili aj formou protestného zhromaždenia a pochodu.

S firmou PPS Group, ktorá má zhruba 1 500 zamestnancov sa nakoniec dohodli a štrajkovú pohotovosť by mali odvolať v piatok po podpise zmluvy. Podľa nej sa má zamestnancom s účinnosťou od začiatku apríla zvýšiť mzda priemerne o takmer 50 eur a zamestnávateľ im okrem toho vyplatí aj jednorazovú platbu po 143 eur. Aktuálne je priemerná hrubá mzda v tomto podniku 955 eur.

Odborári chcú zvýšenie miezd o 70 eur

V Slavia Tools je priemerná hrubá mzda 933 eur. Posledné, neúspešné rokovanie o jej zvýšení, bolo v sobotu 21. apríla. Kým zamestnávateľ vtedy ponúkol zvýšenie tarifnej mzdy o 4,5 percenta, odborári požadujú jej zvýšenie o 11,25 percenta, čo je okolo 70 eur.

Člen predstavenstva Slavia Tools Juraj Jakubec pripomenul, že rokovania sa ešte neskončili a najbližšie bude vo štvrtok za účasti prezidenta firmy Erdala Halila Parlara. „Veríme, že sa dohodneme a k štrajku nedôjde,“ dodal pre agentúru SITA Jakubec.