Kabinet hľadá záplatu na dieru v rozpočte, daniam dá pokoj

28.11.2012

BRATISLAVA 28. novembra (WEBNOVINY) – Nová diera v rozpočte avizovaná ministrom financií Petrom Kažimírom by sa nemala plátať ďalším zvyšovaním daní. Vyplýva to zo slov premiéra Roberta Fica po stredajšom rokovaní vládneho kabinetu.

„Neočakávame v tomto okamihu, že by sme mali ísť cestou zavádzania nejakých nových opatrení, skôr pôjde o opatrenia dovnútra štátu,“ vyhlásil premiér v reakcii na nové odhady rezortu financií, podľa ktorých má v budúcom roku chýbať v daňových a odvodových príjmoch oproti pôvodným odhadom zhruba 250 mil. eur.

Minister financií Peter Kažimír v utorok naznačil, že na vykrytie tohto výpadku by sa dala využiť aj rezerva, ktorá je naplánovaná v návrhu rozpočtu.

Rozpočet musia prekopať

Podľa Fica bude teraz potrebné urobiť ešte raz daňové a odvodové prognózy, ktoré by mali analytici rezortu financií vypracovať po schválení daňových zákonov v parlamente. Na základe tejto prognózy by sa potom mal upravovať aj návrh rozpočtu na budúci rok. V konečnom dôsledku sa tak zrejme rokovanie o rozpočte oproti pôvodnému plánu môže posunúť.

Pôvodne sa malo o zákone roka v pléne začať diskutovať v utorok budúci týždeň.

„Bude potrebné ešte raz urobiť prognózy. Ja dúfam, že zvládneme začiatok rokovania o rozpočte v priebehu budúceho týždňa, ale potrebujeme tie čísla upresniť, aby sme vedeli, čo to znamená pre rozpočet na rok 2013,“ dodal Fico.

Kvôli novým odhadom výpadkov v daňových a odvodových príjmoch kabinet v stredu neprerokovali ani správu ministerstva financií o vývoji makroekonomického prostredia a verejných financií za prvé tri štvrťroky tohto roka.

Rezorty čakajú škrty

Ako totiž už v utorok informoval minister financií Peter Kažimír, takmer 270-miliónový výpadok v daňových a odvodových príjmoch významne ohrozuje splnenie rozpočtového cieľa na tento rok.

Správa by sa tak mala do dvoch týždňov prepracovať a jej nové znenie by už malo obsahovať aj opatrenia, ktoré by eliminovali nárast schodku v tomto roku.

Malo by ísť o škrtanie výdavkov v jednotlivých rozpočtových kapitolách, aj keď minister pripúšťa, že vzhľadom na skutočnosť, že do konca roka zostáva len niečo vyše mesiaca, to môže byť problém.

V správe, ktorú rezort financií na stredajšie rokovanie vlády predložil, sa ešte očakával deficit verejných financií mierne vyšší, ako predpokladá schválený rozpočet. Podľa nej by totiž verejná správa mala v tomto roku hospodáriť so schodkom na úrovni 4,69 % hrubého domáceho produktu, kým rozpočet počíta s deficitom 4,64 % výkonu ekonomiky.