Kaliňák dopredu neprezradí, na kom bude vláda šetriť

27.10.2013

BRATISLAVA 27. októbra (WEBNOVINY) – Analýzu úspor, ktoré má v najbližších rokoch priniesť reforma štátnej správy ESO, ukáže rezort vnútra len čiastočne. Kde čaká v budúcnosti štát tvrdé šetrenie a škrty, si však nechá pre seba, aby sa reforma nezmarila.

„Je to náš vnútorný, pracovný a strategický materiál a ak chceme byť úspešní, nemôže byť takýto materiál predmetom verejnej diskusie, lebo by sme nič neurobili. Všetci tí, ktorí prichádzajú o svoje teplé miestečká, sú bojovníci proti tomu a nájdu si tisíc dôvodov na to, aby sa začali obhajovať a vyvíjať rôzne lobistické ťahy,“ povedal pre agentúru SITA minister vnútra Robert Kaliňák.

O úsporách chce Kaliňák hovoriť s novinármi na budúci týždeň. Je ochotný ukázať údaje, ktoré sa týkajú rozpočtov na tento a budúci rok, dlhodobejšie plány nie.

Despotické rozhodovanie bez diskusie

„Nedáme vám k dispozícii všetky podklady, z čoho presne vychádzame, lebo tam je návod na to, kde my vidíme rezervy a prečo sa o tie rezervy hádame. Ak toto poskytnete v širokej diskusii, tak vám prídu tisíce návrhov, prečo toto nie je rezerva, prečo to meniť netreba, alebo sa to neoplatí a podobne,“ hovorí Kaliňák.

„Nesprístupníme to, kde sa chystáme loviť kaprov v pokojných vodách. Kde ideme nasadiť šťuky, zverejňovať nebudeme, lebo akonáhle im dáme dostatočný priestor na prípravu, tak sa to málokedy podarí,“ tvrdí minister. Podľa neho výhľad úspor, ktorý majú do roku 2016, obsahuje mnohé tvrdé, až krvavé rezy. „Ak máme vynakladať energiu ešte na ďalší súboj vo vnútri, aby sme mohli takéto zmeny urobiť, tak to by sme potom naozaj nezvládli. A pre úspech reformy ESO je toto nevyhnutný postup,“ dodal s tým, že ak bude za takýto prístup kritizovaný, musí to zniesť. Reformou ESO plánuje štát ušetriť do roku 2016 približne 700 miliónov eur.

Ministerstvo porušilo zákon o slobodnom prístupe k informáciám

K analýzam úspor sa pokúšal dostať denník Sme cez zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Sme v piatok informovalo, že na zverejnenie malo ministerstvo osem pracovných dní, vo štvrtok bol posledný deň, no dokumenty nezverejnilo.

Ministerstvo vnútra tvrdí, že reforma ESO má budúci rok ušetriť štátu 159 miliónov eur. Z toho štrukturálne zmeny štátu a štátnej správy majú tvoriť 105 miliónov a 54 miliónov predaj majetku. „Analyzovali sme viac ako 400 inštitúcií a postupne sme vstupovali do diskusie s jednotlivými rezortmi,“ povedal Kaliňák 10. októbra, keď vláda odsúhlasila návrh rozpočtu. Podľa ministrových slov napríklad rezort pôdohospodárstva disponuje 63 inštitúciami, z ktorých 57 má prejsť zmenami a reštrukturalizáciou. „Pri každom sedení sme prinášali určité návrhy, aby mohli zmeny nastať do roku 2016,“ povedal.