Kamionisti zaplatili za používanie diaľníc viac

16.4.2012

BRATISLAVA 16. apríla (WEBNOVINY) – Elektronický výber mýta v prvom štvrťroku tohto roka dosiahol takmer 36 mil. eur a medziročne vzrástol skoro o 104 tis. eur.

V marci mýto vynieslo okolo 13,5 mil. eur, čo je oproti tomu istému mesiacu minulého roka menej o 156 tis. eur.

Ako agentúru SITA v pondelok informoval manažér pre komunikačnú stratégiu a PR spoločnosti SkyToll, a.s. Anton Bódis, úroveň elektronického výberu mýta je výsledkom rastúcej intenzity dopravy a štandardne vysokej efektivity výberu mýta SkyTollom na úrovni takmer 99 %.

Zrušili sa tranzity

Za užívanie vymedzených úsekov ciest na diaľniciach a rýchlostných cestách bolo v marci na mýte vybraných takmer 9 mil. eur a za prvý štvrťrok 24,2 mil. eur. Na vymedzených úsekoch ciest prvej triedy to bolo v marci okolo 4,5 mil. eur a za celý prvý kvartál 11,7 mil. eur.

V rámci tranzitného ticketingu sa v marci vybralo 336,51 tis. eur a za prvé tri mesiace roka takmer 1,2 mil. eur. „Nižší výber z predaja ticketov, v porovnaní s minuloročným prvým kvartálom, spôsobilo zrušenie 8 z pôvodných 12 tranzitných úsekov ciest od 1. marca 2012,“ uviedol Bódis.

Prevádzkovatelia vozidiel zo zahraničia zaplatili v marci viac ako 43 % z celkovej sumy vybraného mýta. Za prvý štvrťrok pripadá na zahraničných dopravcov vyše 44 %, čo je rovnako ako v tom istom období vlaňajška. Dňom s najvyšším výberom v rámci uplynulého mesiaca i prvého štvrťroka bol 29. marec, kedy sa na mýte pre štát vybralo 594 377 eur. V marci užívalo vymedzené úseky ciest denne v priemere 27 863 vozidiel nad 3,5 tony.

Vyšší počet palubných jednotiek

V elektronickom mýtnom systéme bolo k 31. marcu evidovaných 201 794 aktívnych palubných jednotiek. Oproti februáru ich počet vzrástol o 2 251 kusov.

„Vyšší nárast aktivácií palubných jednotiek spôsobilo najmä už spomínané zrušenie 8 ticketingových trás a povinnosť vodičov využívať palubné jednotky pri jazde po týchto vymedzených úsekoch ciest. Na celkovom počte registrovaných palubných jednotiek sa vozidlá zo zahraničia podieľali 68 %,“ dodal Bódis.

Vozidlá vynucovania v marci skontrolovali na vymedzených spoplatnených úsekoch ciest vyše 170 tis. vozidiel. Od začiatku tohto roka to bolo celkom 508 164 vozidiel. Mobilné jednotky vynucovania riešili počas marca 797 prípadov porušenia zákona o elektronickom výbere mýta a od vodičov vybrali mýto vo výške 23 120 eur.

Oproti februáru počet porušení stúpol o 35 a suma dodatočne vybraného mýto vzrástla o 3 596 eur. Za prvý štvrťrok riešili hliadky 2 174 prípadov, čo je medziročne viac o takmer 89 %. Od vodičov vybrali mýto v celkovej sume 60 203 eur a oproti prvému kvartálu vlaňajška to znamená nárast o 50 %.

Sky Toll riešil aj problémy

Operátori zákazníckej linky elektronického mýtneho systému prijali za prvé tri mesiace roka vyše 13,1 tis. hovorov. Vodiči sa najčastejšie zaujímali o informácie týkajúce sa nastavenia palubnej jednotky alebo jej vrátenia.

Na druhom mieste boli všeobecné otázky o mýtnom systéme a súvisiacej legislatíve, na treťom prihlasovanie do zákazníckej zóny na portáli www.emyto.sk. Mýtny internetový portál zaznamenal za rovnaké obdobie 148,8 tis. návštev.

V rámci prevádzky elektronického výberu mýta bolo v marci prijatých celkovo 267 podaní od zákazníkov, čo je medziročne o 27 podaní menej. Z tohto počtu bolo 30 podaní vyhodnotených ako opodstatnených. Za celý prvý štvrťrok prijal SkyToll celkovo 772 podaní oproti 828 vo vlaňajšom prvom kvartáli, z nich bolo 86 opodstatnených.

V rovnakom období minulého roku bolo opodstatnených 56 podaní. Z opodstatnených podaní za prvý štvrťrok bolo 38 reklamácií, 35 žiadostí a 13 podnetov. Všetky reklamácie boli podľa mýtnej spoločnosti vybavené v stanovenej lehote do piatich pracovných dní.