Kanada odmietne Huawei, bojí sa o národnú bezpečnosť

10.10.2012

OTTAWA 10. októbra (WEBNOVINY) – Kanada pravdepodobne vylúči čínsku telekomunikačnú firmu Huawei z účasti na budovaní vládnej komunikačnej siete.

V súťaži o výber dodávateľov pre sieť, ktorá má pre vládu spravovať telefonické hovory, emailovú komunikáciu a dátové centrum, plánuje vláda využiť tzv. národnú bezpečnostnú výnimku.

Tá umožňuje diskriminovať zahraničné firmy v prípade, že ich vláda považuje za rizikové bez toho, aby tým porušila pravidlá medzinárodného obchodu.

„Vláda bude pri výstavbe tejto siete starostlivo vyberať a pre účely vybudovania tejto siete aktivovala národnú bezpečnostnú výnimku,“ uviedol v utorok hovorca vlády Andrew MacDougall. „Nechávam na vás, či si myslíte, že Huawei by mal byť súčasťou kanadského vládneho bezpečnostného systému,“ dodal hovorca.

Čínske firmy Huawei a ZTE, ktoré patria medzi najväčších svetových výrobcov zariadení pre telekomunikačné siete, čelia podozreniam aj v USA.

Pred bezpečnostným rizikom z ich strany varoval v pondelok výbor amerického Kongresu po prešetrovaní oboch podnikov. Firmám by sa nemali v USA povoliť nijaké fúze a akvizície. Podľa správy totiž nedokázali vyvrátiť obavy z toho, že majú kontakty s čínskou vládou a armádou.

Firma Huawei vznikla v roku 1987, pričom ju založil bývalý člen čínskej Ľudovej oslobodzovacej armády Ren Zhengfei. Keďže firma rastie a dostala sa do pozície jedného z najväčších globálnych hráčov v sektore telekomunikačných zariadení, pravidelne sa objavujú obavy z jej väzieb na čínsku armádu. ň