Kancelárka Merkelová chce udržať Grécko v eurozóne

9.9.2012

BERLÍN 9. septembra (WEBNOVINY) – Nemecká kancelárka Angela Merkelová sa nazdáva, že nemožno dovoliť, aby Grécko na jeseň opustilo eurozónu, a je pripravená poskytnúť Aténam väčšiu flexibilitu, čo sa týka vyplácania časti úverov z mimoriadnej záchrannej pomoci.

Informoval o tom nemecký týždenník der Spiegel bez uvedenia zdroja. Merkelová však podľa týždenníka považuje za nevyhnutné vyhnúť sa tretiemu úverovému programu pre Atény.

Vidí totiž problémy pri jeho schvaľovaní v nemeckom parlamente. Merkelová podľa magazínu tvrdí: „Musíme nájsť riešenie“.

To by znamenalo reorganizáciu súčasného úverového programu pre Atény, tvrdí denník a ako príklad uvádza zvýšenie nasledujúcich tranží a zníženie tých, ktoré budú vyplatené neskôr.

Trojka medzinárodných veriteľov sa vráti do Atén, aby zhodnotila pokrok pri plnení reforiem a rozhodla o potenciálnej úprave úverového programu. Európska komisia (EK) minulý mesiac informovala, že vypracovanie správy bude trvať niekoľko týždňov.

Veritelia z EÚ, Európskej centrálnej banky (ECB) a Medzinárodného menového fondu (MMF) však pravdepodobne neprijmú rozhodnutie o Grécku skôr ako začiatkom novembra, keďže vypracovanie správy potrvá dlhšie, než sa očakávalo, uvádza der Spiegel s odvolaním sa na zdroje z diplomacie.